Rady na cestu
Informace před odletem
Před nástupem do letadla, které vás dopraví na dovolenou, je třeba znát několik základních informací o Tunisku. Důležitá je problematika cestovních pasů a víz, bez kterých nebudete do země vpuštěni. Pro tuniské úřady je třeba vyplnit takzvanou vstupní kartu. Zakázán nebo omezen je též dovoz a vývoz některých surovin a produktů, jejichž nalezení v cestovním zavazadle může způsobit velké problémy.
Více informacíZdraví a zdravotní rizika
Tunisko je země z pohledu Evropana poměrně bezpečná a při výletech s cestovní kanceláří žádná neobvyklá rizika nehrozí. Je třeba počítat zejména s horší hygienou, takže při konzumaci místní stravy například u stánku či pití místní vody hrozí zažívací problémy. Pokus plánujete dobrodružnější pobyt, může se hodit očkování proti hepatitidě A a B (Twinryx).
Více informacíNakupování
Pro nákup suvenýrů, oblečení a dalších upomínkových předmětů budete potřebovat velkou dávku trpělivosti a drzosti. Místní obchodníci velice rádi smlouvají a dohadují se. Buďte pozorní při přebírání vrácených peněz od obchodníka. Občas šikovně zaměňují peníze, ani si nevšimnete, že vám za euro vracejí dináry. Platit můžete tuniskými dináry, ale uspějete také, pokud u sebe budete mít eura či dolary.
Více informacíJak se domluvit
V Tunisku se mluví zejména arabsky a francouzsky, v turistických oblastech se s obchodníky, úředníky a v hotelu domluvíte bez problému také anglicky a často i italsky a německy. Pozor při smlouvání na tržišti, obchodníci často rozumí i běžným českým výrazům.
Více informacíÚplatky a obchodníci
Pro místní obyvatele je samozřejmostí žádat menší úplatky (bakšiš) za každou službu, kterou pro vás vykonají. Může se jednat o přepravu kufrů, pomoc s hledáním autobusu atd. Je třeba si dát na tyto chytráky velký pozor a nenechat si brát věci z ruky. Ve městech se vás budou obchodníci snažit vlákat do svých krámků a prodat za draho různé předměty.
Více informacíTuniské speciality
Mezi tuniské speciality patří například Koucha Fil Kolla. Jedná se o čerstvé jehněčí maso posypané rozmarýnem a dalším kořením, pečené v kameninové nádobě, která je před podáváním obřadně rozbita na Vašem stole. Jako polévka se nabízí Chorba. Jedná se o pikantní, hustou polévku s jehněčím masem, nudlemi a zeleninou.
Také mnoho turistů si rádo pochutná na kuskusu, tradičním tuniském jídle, které jste již mohli ochutnat také u nás v České republice. Kuskus je připravován v páře a podává se s dušenou zeleninou a kousky masa.
Z nápojů můžeme zmínit velmi chutná tuniská vína, o kterých se povídá, že předčí i vína z Francie. Další specialitou je sladký bylinný likér Thibarine, který se podává také jako digestiv. Pokud dostanete chuť na pivo, můžete ochutnat tuniskou Celtii nebo si objednat Stellu Artois.
Fotografování a filmování
V Tunisku je přísně zakázáno fotografovat a filmovat vládní budovy, letiště, mosty vojenské objekty a pracovníky v uniformě. Při fotografování v muzeích je většinou vyžadován poplatek 1-2 TND. Pokud chcete fotografovat místní obyvatele, raději požádejte o jejich souhlas.
Zásuvky
V Tunisku není problém použít běžné české elektrospotřebiče, takže žádnou redukci nepotřebujete. V hotelu ovšem může být málo zásuvek, vyplatí se proto vzít rozdvojku.
Časový posun
V Tunisku není letní čas, takže je tam v létě o hodinu méně jak v ČR.
Důležitá telefonní čísla
- Policie - 197
- Dopravní policie - 71 281 577 nebo 71 284 420
- Odtahová služba - 801 211 nebo 255 024
- Ambulance - 190
- Rychlá zdravotní služba v Tunisu - 71 724 080 nebo 71 725 555
- Lékařská pohotovost - 71 800 288
- Informace - 1200
- Hasiči - 198